לשון הרע ברשתות החברתיות

לשון הרע ברשתות החברתיות

"עידן האינטרנט" בו אנו חיים פתח בפנינו את האפשרות להפיץ, לקבל ולהיחשף למידע רב, איפה שאנחנו רוצים, מתי שאנחנו רוצים וכמה שאנחנו רוצים, בצורה קלה, נגישה ומהירה.

בשנים האחרונות, הרשתות החברתיות השונות, ובהן פייסבוק (FACEBOOK), טוויטר (TWITTER), לינקדאין (LINKEDIN), אינסטגרם (INSTAGRAM) ועוד, כמו גם ה"טוקבקים" (תגוביות), ביססו עצמם כ"ככר העיר" של ימינו, בה לכל אחד ואחת מכל מקום בו הם נמצאים ישנה האפשרות והיכולת להביע את דעתם, לבטא את אשר על לבם ולפרסם ולהפיץ ברבים ובאופן מידי כל פרסום שהוא (מלל, תמונה ועוד, לפי העניין) שהם חפצים בפרסומו. יחד עם זאת, ישנם גורמים כאלה ואחרים אשר עושים שימוש ב"ככר העיר" החדשה כדי לפרסם פרסומים פוגעניים שונים אשר עשויים בין היתר לגבש את עוולת לשון הרע.

חוק איסור לשון הרע

על-פי חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965, "לשון הרע" היא דבר שפרסומו עלול להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם; לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו; לפגוע באדם במשרתו, אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו; לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו.

פרסום, לענין לשון הרע, יכול שיהיה בעל פה ויכול שיהיה בכתב או בדפוס, לרבות ציור, דמות, תנועה, צליל וכל אמצעי אחר.

רואים כפרסום לשון הרע, אם הפרסום היה מיועד לאדם זולת הנפגע והגיע לאותו אדם או לאדם אחר זולת הנפגע, או אם הפרסום היה בכתב והפרסום עשוי היה, לפי הנסיבות, להגיע לאדם זולת הנפגע.

חוק איסור לשון הרע מעניק לנפגע, היה ויוכיח את קיומם של יסודות עוולת "לשון הרע" בעניינו ולצד המפר לא יעמדו ההגנות הקבועות בחוק זה (טענות "הגנת אמת הפרסום" ו"תום לב"), וככל שאין מדובר ב"פרסום מותר" כהגדרתו הקבועה בחוק האמור, בין היתר סעד של פיצויים (לרבות האפשרות לקבלת פיצויים ללא הוכחת נזק).

אל בתי המשפט הוגשו בשנים האחרונות מאות רבות של תביעות שעיקרן בטענות ללשון הרע בגין פרסומים פוגעניים שהופצו ברחבי האינטרנט, ובין היתר במסגרת הרשתות החברתיות ו/או במסגרת טוקבקים ו/או באתרי אינטרנט שונים. במקרים רבים בתי המשפט פסקו לזכות נפגעי אותם פרסומים פוגעניים והעניקו להם הן סעד של פיצויים והן סעד המחייב את הצד הפוגע להסיר את הפרסום הפוגעני הרלוונטי.

דיני לשון הרע הינו תחום עיסוק מרכזי של משרדנו. אנו בעלי ניסיון עשיר, רב ומוכח בכל הקשור לניהול הליכים משפטיים הנוגעים לדינים אלו בפני כלל הערכאות המשפטיות השונות.

למידע נוסף הנוגע לדיני לשון הרע ולכל תחום עיסוק נוסף של משרדנו, נשמח שתצרו עמנו קשר ואנו נענה על כל שאלה ו/או בקשה שהיא מצדכם.

עו"ד עמית וולף – עורך דין לשון הרע