הפרת הזכות המוסרית על-ידי השמדת יצירה

יוצר יצר יצירה שיש בה זכות יוצרים, אשר הוזמנה על-ידי מאן דהוא. שנים לאחר מכן, מזמין היצירה מחליט להשמיד אותה. האם יש בהשמדת היצירה כדי לפגוע בזכות המוסרית של היוצר?

סוגיה משפטית זו עלתה לדיון במסגרת ת.א. 50172-01-13 קניספל נגד עיריית חיפה.

הפרת זכות יוצרים מה עושים

שם, התובע היה אמן בעל שם ומוניטין בארץ ובחו"ל, העוסק בפיסול ובציור, אשר עיריית חיפה הזמינה אותו בשנת 1965 להקים פסל בצורת תבליט גדול על קיר בית ספר בעיר, וכך היה.

שנים רבות לאחר מכן, השנת 2012, עיריית חיפה ניתצה את האריחים שהרכיבו את הפסל וזרקה אותם, כאשר לטענתה התבליט היווה סכנה לילדי בית הספר ולעוברי אורח עקב נפילה של אריחים ממנו. לפני הורדת התבליט, עיריית חיפה לא הודיעה לתובע כי היא עתידה להשמיד את הפסל.

כבוד השופטת שושנה שטמר אשר דנה בתיק קבעה, כי ככל הנראה אכן היתה קיימת סכנה לילדי בית הספר ולעוברי האורח, אך מדובר בסכנה שניתן היה לנטרל אותה באופן זמני, עד לבירור מקצועי וטיפול מקצועי במטרד, שלא חייב הריסת הפסל כולו ובאופן מוחלט כפי שנעשה בפועל על-ידי עיריית חיפה.

כמו-כן, נקבע לעניין זכות היוצרים בפסל, כי התובע הוא בעל זכות היוצרים בו ושאין חולק כי עיריית חיפה פגעה בתבליט. כן נקבע לעניין זה, בשנית, כי התנהלות עיריית חיפה לא היתה סבירה בכך שלא הביאה מומחה למקום ובכך שלא פעלה לנטרול הסכנה המיידית באופן זמני עד שהדברים יתבררו לאשורם ובמקום זאת הרסה לחלוטין את הפסל.

אשר לזכות המוסרית של התובע בפסל, כבוד השופטת התמקדה בשאלה המשפטית עליה היו חלוקים הצדדים – האם השמדה של יצירה כלולה באיסורים לפגוע בזכות המוסרית של היוצר – וקבעה כי גם השמדה כאמור גורמת לפגיעה בשמו ובכבודו של היוצר.

עוד נקבע, לעניין המקרה הספציפי בו דן התיק, כי כאשר יצירה נזרקת כפסולת, יש בכך כדי להעיד כי ערכו של הפסל הוא כה זניח, עד שאין כדאיות לתחזקו, ומכאן כי התנהלות זו בוודאי פוגעת בשמו, במוניטין ובכבודו של היוצר.

פסק דין זה הינו אחד מפסקי הדין היחידים העוסקים בתביעה הנוגעת להשמדת יצירה שיש בה זכויות יוצרים, תוך הפרת זכות יוצרים והזכות המוסרית של היוצר, כאשר גם בפסק דין זה הכיר בית המשפט בחשיבות השמירה על זכויות האמנים ביצירותיהם, על שמם וכבודם.

משרדנו ניהל ומנהל הליכים משפטיים רבים, בערכאות המשפטיות השונות, שעיקרם בהפרת זכויות יוצרים והזכות המוסרית, ואנו בעלי ניסיון רב בתחום זה בפרט ובדיני זכויות יוצרים וקניין רוחני בכלל.

יש לך שאלה הנוגעת לזכות יוצרים או לזכות המוסרית? אנא צור קשר עם משרדנו בהקדם ואנו נשמח לעמוד לרשותך ולענות על כל שאלה או בקשה מצדך.

עו"ד עמית וולף – עורך דין זכויות יוצרים